“Musea vormen een heel diverse wereld”, zegt Van Arkel, “die in alle gevallen om klantspecifieke oplossingen vraagt. Het ene museum is recent gebouwd en heeft heel andere uitgangspunten qua beveiliging dan een historisch pand, waar je bijvoorbeeld te maken hebt met regels van monumentenzorg. In het ene museum vind je grote objecten die je niet zomaar onder je jas meeneemt, maar in het andere wellicht juist wel. Dat maakt ons werk voor deze branche niet alleen uitdagend maar juist ook heel interessant.”

Veilig en gastvrij

Kenmerken van musea zijn enerzijds veel waardevolle zaken en anderzijds de behoefte om deze zo laagdrempelig mogelijk te laten zien aan een groot publiek. Van Arkel: “Het gaat er altijd om dat je de juiste balans vindt tussen gastvrijheid en veiligheid. Elk museum heeft op een of andere manier dat belang. We zien nu ook dat dit steeds vaker een gedeeld belang is wat leidt tot meer samenwerking. Want je kunt uiteraard kennis delen, maar in een grote stad met meer musea bijvoorbeeld ook elkaars technieken. Je kunt elk je eigen meldkamer inrichten, maar wellicht kun je die ook met elkaar delen. Museumdirecteuren kennen elkaar en spreken elkaar vaak, ook over beveiliging. Zo vergroot je de veiligheid en verlaag je kosten.”

De praktijk

Wanneer een museum een nieuw veiligheidssysteem zoekt of de bestaande omgeving wil upgraden, schrijft het vrijwel altijd een tender uit. Van Arkel: “In de meeste gevallen heeft een onafhankelijk adviseur dan al een algemeen plan gemaakt met een omschrijving van alle elementen van de beveiliging. Als een museum vervolgens voor ons voorstel kiest, gaan we samen met adviseur en museum om de tafel om het plan te finetunen. We kijken dan op detailniveau naar alle zalen en objecten en kiezen voor elk de beste oplossing. Dat gaat niet alleen om de beste techniek, maar ook om de vraag of die techniek past bij de zaal of de geëxposeerde kunst. Ons doel is altijd om ervoor te zorgen dat bezoekers zo weinig mogelijk beveiligingstechniek ervaren. In een witte ruimte plaatsen we witte camera’s en een zwarte variant in een donkere ruimte.”

Musea vormen een heel diverse wereld die in alle gevallen om klantspecifieke oplossingen vraagt.

Dirk-Jan van Arkel, commercieel manager GBBS

Flexibiliteit

Naast expertise en kwaliteit speelt ook flexibiliteit een cruciale rol bij het beveiligen van een museum. “Vergeet niet dat veel musea elke zoveel maanden een nieuwe expositie inrichten”, stelt Van Arkel. “Dat heeft uiteraard veel consequenties voor de totale beveiligingsaanpak. Je moet daarom al op voorhand goede keuzes maken zodat je later niet begrensd wordt. Daarom hebben wij ook regelmatig overleg met musea die wij als klant hebben. Wij werken in dit verband met een selectie van producten die we hebben getest en waar we volledig achter staan. We hebben een goede band opgebouwd met leveranciers, zodat we gezamenlijk snel kunnen schakelen als dat nodig is. Daarnaast bieden we uitgebreide service. Wij zoeken met de musea een langetermijnrelatie. Zo bouw je onderling vertrouwen op.”

Innovaties

Volgens Dirk-Jan van Arkel speelt kunstmatige intelligentie een steeds belangrijke rol op het gebied van beveiliging. “We zien dat technieken steeds slimmer en intelligenter worden. Zo kunnen we met camera’s en AI veel sneller dan voorheen problemen oplossen. Een voorbeeld: in een groot museum is een kind zijn moeder kwijt. Het kind zegt dat mama een blauwe jas aanheeft. Met AI heb je moeder zo gevonden. Maar denk ook aan achtergelaten rugzak of bezoekers die heel lang op één plek blijven. Ook dronetechnologie gaat een rol spelen. Stel, er is een melding. Dan kan het heel nuttig zijn om met een drone het hele pand vanuit de lucht snel te scannen op onregelmatigheden. Verder is biometrie steeds belangrijker. Denk aan gezichtsherkenning voor ruimtes waar alleen medewerkers mogen komen. Hier zie je nu nog vooral pasjes. Maar die kunnen gestolen worden of kwijtraken.”

Kijkend naar de kenmerken van de dienstverlening van GBBS voor musea noemt Dirk-Jan van Arkel niet alleen de brede kennis en de ruime ervaring. “We zijn ook een echte partner die naast de klant staat. Samen zoeken we naar de beste oplossingen met de juiste balans tussen kosten en baten waarbij we geavanceerde hardware en intelligente software combineren. Dat doen we in klantsegmentteams. Het team musea is er daar een van. Door deze aanpak bouwen we veel specifieke marktexpertise op, die we binnen het gehele segment kunnen benutten. Zo kan een museum uiteindelijk zijn gasten maximale gastvrijheid bieden en zijn collectie veilig houden.” 

GBBS, dé security expert vitale sectoren, is het specialistische label van Croonwolter&dros voor op maat gemaakte, high-end securityoplossingen. In de loop van de tijd heeft GBBS veel ervaring opgedaan in verschillende sectoren, waaronder die van de Nederlandse musea.